Gazete Hakimiyet

1 dakika da kavgasız zam

1 dakika da kavgasız zam

HANİ KAVGA EDİYORLARDI
Her konuda fikir ayrılığına düşen ve Meclisi boks ringine çeviren milletvekilleri, söz konusu kendi maaşları olunca tek yumruk oluyorlar. Dün gece Plan bütçe komisyonuna gelen teklifle milletvekili maaşlarına zam oy birliği ile bir dakika içinde karar bağlandı.
Türkiye’nin sorunlarının tartışıldığı Türkiye Büyük Millet Meclisinde, her konuda fikir ayrılığına düşünen iktidar, ana muhalefet ve muhalefet partisi milletvekilleri çatışma noktasına kadar geliyorlar. Zaman zaman yumrukların havada uçuştuğu Mecliste milletvekilleri vatandaşlar enflasyonun altında ezilip, her geçen gün biraz daha fakirleşirken söz konusu kendileri olunca adeta tek yumruk oldular.
HAYAT ONLARA GÜZEL  
Milletvekili emekli maaşları ve eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve eski bakanların aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli idi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ek bütçe teklifinde cumhurbaşkanı ödeneğinin artırılması ve emekli milletvekillerinin maaşlarına yüzde 40 zam yapılması bekleniyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili emekli maaşlarının yanı sıra, eski cumhurbaşkanları, eski meclis başkanları ve eski başbakanların maaşlarının da endeksli olduğu cumhurbaşkanı ödeneğindeki bu artışın, eleştiriler üzerine geri çekilmesini istemişti. Meclis Genel Kurulu’nda ek bütçeden bu düzenleme çıkarılınca milletvekilli emekli maaşlarındaki artış da geri çekilmiş oldu.
YENİ FORMÜL BULUNDU
AK Parti grup yönetimi milletvekili emekli maaşları üzerindeki tartışmaların bitirilmesi için, farklı bir formül geliştirdi ve konu Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna taşındı. Memura ek gösterge getiren “Torba Teklif’’in görüşmeleri sırasında, milletvekili emekli maaşlarının yanı sıra, eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve eski bakanların aylıkları, cumhurbaşkanı ödeneğine endeksli olmaktan çıkarıldı. Bu aylıkların memur maaş katsayısına bağlanmasına yönelik önerge kabul edildi. Plan ve Bütçe komisyonunda bulunan milletvekillerinin oy birliği ile aldığı kararla önerge ile TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek.
KENDİLERİNE ZAM YAPTILAR
Bu artışlar 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Bu tarihe kadar eski meclis başkanları, eski başbakanlar ve emekli milletvekilleri zamsız maaş alacaklar. Mevcut milletvekillerinin maaşı ise Temmuz ayında artarak 40 bin liradan 56 bin liraya yükselecek. Komisyonda hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri önerge üzerinde söz almadı. Bir dakikalık süre içinde maaş artışlarını içeren önerge okunup oylandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ