Gazete Hakimiyet

KARAR VERİLDİ

KARAR VERİLDİ

Türkiye Futbol Federasyonu, 2022-2023 sezonunda yabancı oyuncu sınırlaması ile ilgili olarak açıklama yaptı. Federasyon 8+3 yabancı kuralının gelecek sezonda da uygulanacağını duyurdu.
Geçtiğimiz hafta seçilen Mehmet Büyükekşi başkanlığında federasyon yönetim kurulu toplantısını Riva tesislerinde gerçekleştirdi. Yeni sezonda uygulanacak olan yabancı futbolcu sınırlamasının görüşüldüğü toplantı öncesinde Riva’ya gelen Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu, görüş ve önerelerini yönetim kuruluna iletti.
Toplantıdan sonra yapılan açıklama da federasyon aldığı kararı kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamaya göre; 2022 – 2023 Futbol Sezonunda Süper Ligde yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, geçen sezondaki gibi sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurulması koşuluyla, sözleşmesi devam edenler de dahil en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek A Takım ve Müsabaka İsim Listesinde bulundurulması uygulamasının devam etmesine karar verildiği bildirildi. Buna ilaveten kulüplerin 21 yaş ve altında olmaları koşulu ile, U14 milli takımı dâhil olmak üzere ülkesinin milli takımlarında en az 10 müsabakada oynamış 3 yabancı uyruklu futbolcu ile de sözleşme imzalayabilecekler. Aynı zamanda da bu futbolcuları A Takım Listesine yazabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 8 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 14 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine,
TFF 1. Ligde ise yabancı uyruklu futbolcu uygulamasının, bir önceki sezondaki şekli ile uygulanarak, sözleşmesi devam eden futbolcular dahil 8 yabancı uyruklu futbolcunun tescil edilerek, lisans alabilmelerine, kulüplerin sahada müsabakaya devam eden kadroda aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu bulundurmaları koşuluyla, müsabaka isim listesine en fazla 7 yabancı uyruklu futbolcu yazabilmelerine karar verdi.
TAKIM HARCAMALARI KESİNLEŞTİ

Bu arada TFF Yönetim Kurulu; yeni sezonda ilan edilecek Takım Harcama Limitlerindeki kabul edilebilir sapma oranını %40 olarak belirledi. Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı Ek-XII-D Takım Harcama Limiti belirleme maddesinde, Takım Harcama Limiti için tanımlanan hesaplama yöntemlerinden yüksek olan tutarların alınması suretiyle, ilgili Takım Harcama Limitinin belirlenmesi kararlaştırıldığını açıklayan Federasyon yetkilileri, ayrıca Milli Takımımızın, Lüksemburg ile 22 Eylül Perşembe günü oynayacağı UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup maçı Başakşehir Fatih Terim Stadyumu’nda oynatılacağını kamuoyuna duyurdu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ