Gazete Hakimiyet

Resmi Gazete de yayınlandı

Resmi Gazete de yayınlandı

İcra ve İflas Kanunu’nu düzenleyen yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlandı. Yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre borçlu, icralık olan malını 15 günlük süre içinde kendisi satabilecek. Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İcra İflas Kanunu’na dair yönetmelikte, icralık olanları ilgilendiren önemli bir detay görüldü. Buna göre, borçlu, kıymet takdirinin tebliğinden itibaren 7 gün içinde icra dairesine müracaat ederek malın satışı için kendisine yetki verilmesini talep edebilecek.
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
İcra müdürü, rızai satış asgari bedelini belirlemek için haczedilen malın sicile kayıtlı takyidatlarını temin ederek alacaklısından alacağının devam edip etmediğini, devam ediyor ise alacak miktarını soracak.Rızaen satış için düzenlenen yetki belgesiyle borçluya on beş günlük süre verilecek. Bu süre, yetki belgesinin borçluya tebliğinden itibaren başlayacak.
SATIŞ SÜRECİ
Borçlunun ve anlaştığı alıcının adı ve soyadını, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını, tüzel kişi ise unvanını, vergi kimlik numarasını, ticaret sicil numarasını, MERSİS numarasını, anlaştıkları bedeli ve malın ayırt edici özellikleri, verilen on beş günlük süre içinde icra dairesine bildirmesi gerekecek. Alıcının, belirlenen asgari rızai satış bedelinden az olmamak kaydıyla, borçluyla anlaştıkları bedeli borçluya verilen on beş günlük süre içinde icra dairesinin banka hesabına ödemesi zorunlu olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ