Gazete Hakimiyet

KADINA DESTEK

KADINA DESTEK

Sabancı Vakfı Hibe programı çerçevesinde, Kadın adayları Destekleme Derneği ile Edremit Belediyesi ve Avrupa Yerel Demokrasi ajansının işbirliğiyle yürüttüğü yerel yönetimlerde kadınları güçlendiriyoruz projesinde Kartal Belediyesi pilot olarak seçildi.
Proje kapsamında, Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde 16 kadının katılımıyla eğitim ve atölye çalışmalarına start verildi.
Türkiye genelinde 21 belediye öncelikli olarak ilk adım da Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) üyesi olduğu Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi’nin (CEMR),  ‘Avrupa Yerel Yaşamda Eşitlik Şartı’nı imzaladı. Projenin ikinci aşamasında da kadın, çocuk ve diğer dezavantajlı grupların sorun ve ihtiyaçlarının görünür hale gelmesi ön plana çıkartılırken,  sorunu yaşayanlar olarak çözüm önerileri üretmesini desteklemek üzere mahallerde kadınlara yönelik kapasite geliştirme eğitim çalışmaları başladı. Bu kapsamda ilk eğitim çalışması 3 gün süreyle Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde 16 kadının katılımıyla gerçekleştirilirken, yerel yönetimlere katılım, kadınların yerel yönetime katılımının önemi, toplumsal cinsiyet rolleri, kadınlar olarak liderliği yeniden tanımlamak, müzakere yöntemleri, vizyon geliştirme, belediye mevzuatı konularında eğitim verildi. Drama, tartışma ve katılımcı yöntemlerle gerçekleştirilen eğitimlere Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Enif Yavuz Dipşar, CHP’li Kartal Belediye Meclis Üyesi ve gurup başkan vekili Gülay Boyraz Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Aysel Yücel, kursiyerleri ziyaret etti.
‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ oluşturulacak
“Yerel Yönetimlerde Kadınları Güçlendiriyoruz” projesinin sonunda ise yerelde kadın – erkek eşitliğini geliştirmek için ‘Yerel Eşitlik Eylem Planı’ oluşturulacak. Plan kapsamında kadınlara yönelik eğitim, istihdam, şiddet, katılım, kentsel hizmetler ve sağlık alanlarında politikalar belirlenecek ve hayata geçirilecek. Bu planı oluşturma ve uygulama aşamalarında mahallelerde eğitim çalışmalarına katılan kadınlardan oluşacak bir platform ve yereldeki sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa çalışmalar yürütülecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ