Gazete Hakimiyet

HEDEF DAHA DA DÜŞÜRMEK

HEDEF DAHA DA DÜŞÜRMEK

İstanbul’da kaçak kayıp su oranlarının düşürülmesi için çalışmalar gerçekleştiren İSKİ çalışmalarını hızlandırdı.
Yüzde 50 kaçak-kayıp su oranının bulunduğu Türkiye genelinde, 2019 yılı istatistiklerine göre 22.31 olan İstanbul’da İSKİ’nin yaptığı çalışmalar ile bu oran 2020 yılında 20,68’e geriledi.  
KAPASİTESİNİN İKİ KATI SU REZERVDE KALDI
İSKİ’den yapılan açıklama da 2019-2020 yılları arasındaki yüzde 1,63’lük fark, İstanbul’un 6 günlük suyuna karşılık geldiği belirtilirken, 9 milyon 600 bin metreküp kapasiteye sahip Elmalı Barajı’nın iki katı, 17 milyon 420 bin metreküp kapasiteli Kazandere Barajı’nın tamamı kadar su kurtarıldı. Kayıp kaçak oranlarının düşürülmesi için bir çok çalışma içinde olduklarını ve bu yönde de yatırımlarına hız verdiklerini dile getiren İSKİ yetkilileri, kentin iki yasında da sadece su kayıp-kaçağı ile mücadele etmek amacıyla Avrupa ve Asya Su Kayıpları ve Basınç Yönetimi Müdürlükleri kuruldu. Melen Suyunu Avrupa Yakası’na ulaştıran Salacak – Sarayburnu Boğaz Geçiş Hattı’nda iyileştirme çalışmaları da gerçekleştirene İSKİ; SCADA sistemiyle depo taşkınlarına ve arıza meydana gelen isale hatlarına uzaktan kontrollü vanalar ile müdahale edebiliyor. Ekonomik ömrünü tamamlayan, içme suyu hatları da tamamen yenilenirken, Terfi merkezlerinde, isale hatlarında basınç yönetimi yapıldı. Bununla gece debileri düşürülerek olası yüksek basınçtan kaynaklı arızaların önüne geçildi.
HEDEF DAHA DA DÜŞÜRMEK
İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, “Kaybedilecek bir damla dahi suyumuzun olmadığına inanıyoruz. Bu perspektifle de, suyumuzu korumak için içme suyu havzalarından musluklara kadar aktif bir süreç yürütüyoruz. Kayıp-kaçak oranlarının düşürülmesi de bunlardan biri. Burada sadece suyun değil, arıtılmış suyun kaybı söz konusu.Bu da su kaybının yanı sıra ekonomik bir kaybı da beraberinde getiriyor. Biz İSKİ olarak bu oranı mümkün olan en düşük noktaya çekmeye çalışıyoruz. İstanbul olarak Türkiye ortalamasından çok daha iyi durumdayız. Ancak hedefimiz gelişmiş ülkelerdeki yüzde 15 seviyesini yakalamak” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ