Gazete Hakimiyet

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de birçok deprem meydana geliyor. Deprem anında yapılması gerekenler merak edilirken deprem çantasına nasıl hazırlandığı da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Son olarak Düzce’de yaşanan 5.9 şiddetindeki depremden sonra vatandaşlar araştırmalarını hızlandırdı. İşte deprem çantası hakkında merak edilen tüm detaylar…
Deprem sonrasında ilk 72 saatte yardım ekipleri gelene kadar acil ihtiyaçlarınızı gidermeniz için kullanacağınız deprem çantanızın olması gerekiyor. Afet ve Acil Durum Çantası ile hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyabilirsiniz. Deprem kuşağında yer alan Türkiye de yıl içerisinde binlerce deprem meydana geliyor. Baz depremler ufak çaplı görülse de bazılarının kalıcı hasarları olabiliyor. Deprem çantası her evde bulunması gereken acil ihtiyaçlardan bir tanesidir.
Deprem çantasını nasıl hazırlandığı ve içerisinde nelerin yer aldığı merak ediliyor.
DEPREM ÇANTASI İÇERİSİNDE NELER YER ALIR?
Deprem çantası hazırlamak için neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz. Deprem çantasının içerisinde bulunması gereken malzemeler şu şekildedir:
Yüksek kalorisi bulunan, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen dayanıklı gıdalar. Bu gıdaların çabuk bozulmaması önemli bir detaydır. Bu nedenle deprem çantası içerisinde yer alan ürün konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb. gıdalar olmasına dikkat ediniz.
Önemli belge fotokopileri
Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)
Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri
Zorunlu Deprem Poliçesi
Diplomalar
Pasaport, banka cüzdanı vb.
Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)
Giyecekler
İç çamaşırı
Çorap
Yağmurluk
İklime uygun giysiler
Su (Kişi sayısına göre su koymak önemli bir detaydır.)
Hijyen malzemeler
Sabun ve Dezenfektanlar
Diş fırçası ve macunu
Islak mendil
Tuvalet kâğıdı
Hijyenik ped
Diğer malzemeler
İlk yardım çantası
Uyku tulumu veya battaniye
Çakı, düdük, küçük makas
Kâğıt, kalem
Ömrü uzun pil

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ