Gazete Hakimiyet

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu görevden alındı

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu görevden alındı

Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nde “Ekrem İmamoğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu” depremi yaşandı. Türk Ocaklarının 110. kuruluş yıl dönümünde düzenlenen “Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları 2″ sempozyumunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na söz verilmesinin ardın İstanbul yönetimi görevden alındı. Türk Ocakları genel merkezi yaptığı açıklama da “Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarda boy göstermesi kabul edilemez”dediler.
Türk Ocakları İstanbul şubesinin düzenlediği İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm yolları sempozyumunda, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşturulması, İstanbul Şubesi’nin görevden alınmasına neden oldu. Türk Ocakları İstanbul Şubesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle “İslam Dünyası Meseleleri ve Çözüm Yolları” Sempozyumu düzenledi. Bir süre önce Yargıtay tarafından parti üyeliği düşürülen CHP İstanbul eski İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nunda katıldığı sempozyumda İBB Başkanı Ekrem İmamoglu’da kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında “İslam hangi gerekçe ile olursa olsun adaletsizliğe, eşitsizliğe izin vermez. İslam hangi gerekçe ile olursa olsun kayırmacılığa, denetimsizliğe, otoriterliğe izin vermez. İslam’ın temel değerlerini savunuyormuş gibi görünerek zenginliği, kayırmacılığı, özgürlüğü, denetimsizliği kendisine bahşeden; gerçek bağlamından kopartılarak sunulan, sabır ve şükür tavsiyeleriyle de milyonlara yoksulluğu, dışlanmayı, baskıyı reva gören anlayışlara karşı ödünsüz bir şekilde adaleti savunmalıyız. Günümüz İslam dünyasının temel problemlerini kaynağı adaletsizliktir. Dolasıyla günümüz İslam dünyasının temel problemlerinin tek çözümü de adalettir” dedi.

GÖREVDEN ALINDILAR
Türk Ocakları’nın kuruluşunun 110. yılında düzenlediği “Günümüz İslam Dünyasında Meseleler ve Çözüm Yolları 2” başlıklı sempozyumun ardından, Türk Ocakları Genel Merkezi İstanbul şube yönetimini görevden aldığını açıkladı. Dün gece saatlerinde Türk Ocakları’ndan yapılan açıklama da İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nun söz konusu sempozyumun bitmesinin ardından görevden alınacağı vurgulandı. Türk Ocakları’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada; “Türk Ocakları İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu 30 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere görevden alınmıştır”denildi.
“PARTİ SİYASETİNİN DIŞINDA OLMAYA AZAMİ ÖZEN”
“Türk Ocakları Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Türk milletine hizmet amacıyla faaliyet yapıyoruz. Kurucularımızın temel ilkelerinden biri olan ‘parti siyasetinin dışında olmaya azami özen’i göstermekteyiz. Genel Merkez ve Şubeler olarak faaliyetlerimizde doğal olarak devletimizin ilgili kurumları ve mahallî idarelerden destek taleplerimiz olmaktadır. Bu bağlamda ölçütümüz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bölünmez bütünlüğü konusundaki tavırdır. Belediyeler tarafından tahsis edilen bazı şube binalarımızın açılışlarına, ilgili belediye başkanının mensup olduğu siyasi parti dâhil, farklı partilerden milletvekilleri ve il/ilçe yöneticileri, toplantılarımıza birlikte katılmaktadır. Ocak’ın bu kapsayıcı, kucaklayıcı ve parti siyasetine mesafeli tutumu açık ve kesindir”
DEVLETE SERİ KATIL DİYENLER BOY GÖSTEREMEZ
27 Haziran 2022 tarihinde, İstanbul Şubemizin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle düzenlediği bir sempozyum, Türk Ocaklarının partiler üstü konumunu kesinlikle etkileyemez. Türk Ocakları Genel Merkezi, bu konudaki samimi, hasbi ve tavizsiz tutumuna halel getirilmesine izin vermeyecektir. Devlete ‘seri katil’ diyenlerin Türk Ocakları toplantılarda boy göstermesi kabul edilemez. Bir yıl içinde yapılacak olan seçimlerin giderek artan sıcak atmosferinde, Ocak şubelerimizin bu konulara her zamankinden daha fazla özen göstermesi zorunludur. Türk Ocakları Genel Merkezi olarak şube başkan ve yöneticilerimizden, bu süreçte yanlış anlamalara yol açabilecek veya iyi niyetli olmayan kişi ve çevrelerin çarpıtmalarına zemin oluşturacak söylem ve eylemlerden kaçınmalarını bir kez daha ihtar ediyoruz. Siyaset, millete hizmet açısından son derecede önemli bir alandır. Önümüzdeki seçimlerde aday olmayı düşünen Ocak yöneticileri, siyasi faaliyetlere girişmeden önce yönetim ve denetim kurullarından istifa edeceklerdir; etmeyenler Genel Merkez tarafından görevden alınacaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ