Gazete Hakimiyet

FIRINCILARIN İNSAFSIZ İNSAFI

FIRINCILARIN İNSAFSIZ İNSAFI

İstanbul’da 6 ayda üç kere zamlanan ekmek fiyatlarına yine zam geldi. Artan maliyetler nedeniyle ekmeğe zam yapılmasını isteyen fırıncılar onay gelmeden fiyatları artırdılar. İstanbul’da bazı ilçelerde ekmeğin fiyatı 4 buçuk liraya kadar çıktı.
İstanbul’da ekmek fiyatları son 6 ayda üç kez zamlanmıştı. İstanbul Ticaret Odası’nın nisan ayı meclisinde yüksek maliyetler nedeniyle ekmek fiyatlarına yüzde 16,6 oranında zam isteyen fırıncıların bu talebi, bu hafta mecliste gündeme gelmedi. Ancak maliyetlerindeki artışı gerekçe gösteren bazı ilçelerdeki fırıncı esnafı, ekmeği 4-4,5 liradan satmaya başladı. Aralık ayında resmi zammı beklemeden ekmeği 3,5 liradan satmaya başlayan İstanbul’daki fırıncı esnafı, yine maliyetlerindeki artışı gerekçe göstererek gayri resmi zam yapmış oldu.
FIRINCILAR ONAY BEKLEMEDEN ZAM YAPTI
İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte un fiyatlarının da ciddi şekilde zamlandığını, artan enerji maliyetleri ve maya giderleriyle birlikte fırıncıların maliyetlerle baş edemez hale geldiğini anlattı. İTO’dan son resmi zammı 2022 Şubat’ta aldıklarını anımsatan Demir, “Bu zamla birlikte şubat itibarıyla 210 gram ekmek 3 liraya çıkmıştı. Nisan ayı meclisinde 210 gram ekmeğin 3,5 liraya çıkması talebinde bulunduk ama henüz gündeme alınmadı” dedi. Demir, “Bu talebimiz, ilerleyen günlerde buğday hasadının da başlamasıyla birlikte haziran ayı meclisinde tartışılabilir. Ancak bazı ilçelerdeki fırıncılar artan maliyetlerden dolayı resmi zammı beklemeden, cezaları da göze alarak son 10 gündür zam yapmaya başladı. Üsküdar ve Beykoz’da satılan ekmek fiyatları 4 liradan, Beşiktaş ve Kadıköy’de ise 4,5 liradan satılmaya başlandı” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ